, , ,

Islandzkie ceny – sinusoida, i tanio i drogo!

Przyjeżdżając na Islandię spodziewałem się naprawdę wysokich cen. Zrobiłem wcześniej mały rekonesans, i wszystko nie wyglądało zbyt różowo. Miało być drogo, drogo i jeszcze raz drogo. Dość porównywalnie do Norwegii, ale mimo wszystko trochę taniej. I, jakby to powiedzieć, na miejscu byłem trochę zaskoczony… Odwrotnie niż w Izraelu – tam wiedziałem, że ceny będą wysokie, ale nie spodziewałem się, że aż tak bardzo. Tutaj, na wyspie Wikingów, ceny okazały się dużo korzystniejsze, niż moje wcześniejsze przypuszczenia. No ale dość tego – czas na konkrety! Odwiedziłem supermarket Krónan, popularny na Islandii. Oprócz tego podałem Wam ceny hoteli, restauracji oraz wycieczek na miejscu. Ceny ze sklepu porównałem do cen podobnych artykułów w sieci Tesco w Polsce. Zapraszam na wycieczkę po islandzkich sklepach! Na początek – słodkości.

Owoce i słodycze

ProduktCena na Islandii (w PLN)Cena w Polsce
Sok pomarańczowy, 1l5.643.99
Daktyle, 100g4.432.29
Pomidory, 1kg15.937.49
Pomarańcze, 1kg7.063.99
Batonik Corny BIG3.191.99
Kinder Bueno5.292.29
Wafel Prince Polo2.801.19
Żelki Haribo, 1kg49.6630
Czekolada Milka karmelowa6.243.59
Coca-cola, puszka 330 ml3.052.59
Red bull, puszka 250 ml5.684.99

Prince Polo na Islandii cieszy się niemałą popularności

Tutaj pierwsze i największe zaskoczenie. Ceny warzyw, owoców i soków rzuciły mi się w oczy jako pierwsze, i wyszły naprawdę bardzo korzystnie. Pamiętam pierwszy szok z wizyty w norweskim supermarkecie, gdzie świeże produkty kosztowały naprawdę wielkie pieniądze, a tanie owoce można było dostać jedynie w puszkach. Na Islandii jest trochę drożej, niż w Polsce, ale nie dajmy się zwariować – 3 zł za puszkę Coli, czy za batona to naprawdę nie jest dużo, biorąc pod uwagę miejscowe zarobki. Idziemy dalej – co nas czeka, gdy zechcemy sobie coś ugotować?

Produkty spożywcze

ProduktCena na Islandii (w PLN)Cena w Polsce
Zupka chińska1.381.19
Bułka śniadaniowa3.510.79
Filet z piersi kurczaka, 1kg78.0115.99
Mięso mielone, wołowe, 1kg66.3018.99
Batonik Corny BIG3.191.99
Szynka pakowana, 100g6.743.99
Pizza mrożona Dr Oetker Tradizionale19.478.99
Mleko 1.5l5.143.75
Jajka, 10 sztuk17.356.99
Piwo Pilsner 2,25%3.19brak w PL

I tutaj widać już wyraźnie, że jednak w Islandii zarabia się więcej, niż w Polsce. Wyobraźcie sobie, jaki szok musieliby przeżyć wszyscy kulturyści, gdyby nagle kilogram piersi z kurczaka kosztował nie 16, a prawie 80 zł! Przede wszystkim mięso jest dużo droższe, niż u nas – jakieś 400% polskiej ceny. Pozostałe produkty, jak jajka czy mleko są stosunkowo dużo tańsze. Warto dodać, że wybór produktów jest dość duży – podobnie jak u nas, można dostać wiele rodzajów danego artykułu spożywczego różnych producentów. Idźmy dalej – czas na kosmetyki.

Chemia i kosmetyki

ProduktCena na Islandii (w PLN)Cena w Polsce
Antyperspirant Nivea dla mężczyzn15.227.99
Pasta Colgate Max White7.064.99
Prezerwatywy Durex Extra Safe, 12 szt.16.6423.99
Farba do włosów Garniere87.5814.99

I tutaj jest już różnie. Zaczyna się normalnie – dezodorant 15 zł, pasta do zębów 7 zł, prezerwatywy nawet dużo tańsze, niż u nas. I nagle bum! Farba do włosów – prawie stówę. W ogóle, wszystkie produkty bardziej specjalistyczne, z których korzystają przede wszystkim kobiety – jakieś dziwne kremy do wszystkiego, z przeróżnymi koenzymami i innymi dodatkami kosztują dużo, dużo więcej, niż normalnie u nas w kraju, więc warto o tym pamiętać przy okazji wypadu na Islandię.

Hotel *** i restauracja

DanieCena w ISKCena w PLN
Zupa krewetkowa250088.68
Sałatka z kurczakiem260092.23
Burger wołowy z pieczonymi ziemniakami2950104.65
Risotto pomidorowe z kurczakiem3600127.70
Ciasto czekoladowe z lodami195069.17
Pokój dwuosobowy, 1 noc, w sezonie27820986.87

Hotel Geysir, który poznałem już dość dobrze, jest hotelem trzygwiazdkowym – trochę wyżej niż guesthouse’y, ale żadna tam ekstrawagancja. Ot zwykły, ładny, elegancki i przyjemny hotel z restauracją. Nie dostaniemy tu żadnego SPA ani tego typu rzeczy – można się przespać, zjeść, zrobić zakupy i wybrać na wycieczkę. Hotel położony jest blisko jednej z największych atrakcji islandzkich – legendarnego gejzeru Geysir, ojca wszystkich gejzerów. Doba hotelowa w sezonie kosztuje prawie 1000 zł! Poza sezonem taka sama cena obowiązuje w weekendy, w tygodniu trochę taniej – między 600 a 700 zł.

Przyjrzyjmy się cenom w restauracji na miejscu – każde danie główne kosztuje >= 100 zł, do tego zupa czy deser i za obiad dla jednej osoby robi nam się około 200-250 zł. Miły, sympatyczny obiad dla dwojga z lampką wina to wydatek rzędu 500 zł.

Warto zaznaczyć, że jest to miejsce typowo turystyczne – położone około 60 km od najbliższego miasta, dlatego również ceny w miejscowym sklepie przerażają – są średnio 3-4 razy wyższe niż te w supermarkecie. Dlatego też spokojnie warto pamiętać o tym, że np. w Reykjaviku spokojnie uda nam się znaleźć tańszy bar czy restaurację.

Miejscowe wycieczki

WycieczkaCena w ISKCena w PLN
Blue Lagoon – wstęp + przejazd9400333.45
Zwiedzanie Golden Circle10500372.47
Dzień ze spacerami po lodowcach24900883.29
Szukanie zorzy polarnej na łodzi11900422.14
Zwiedzanie Reykjaviku6400227.03
Oglądanie Wielorybów11900422.14

Jak Islandia, to wiadomo – zwiedzanie! Zwiedzać na miejscu można na wiele sposobów – na własną rękę, wyjechać na wycieczkę z Polski z gotowym programem, ale można też skorzystać z przewodników turystycznych na miejscu. Jednym z najbardziej popularnych jest firma Reykjavik Excursions, gdzie możemy znaleźć praktycznie wszystko, co może nas tylko na Islandii interesować. Oglądanie wielorybów, wizyta w jednym z Top10 SPA na świecie – Blue Lagoon, szukanie zorzy polarnej, spacery po lodowcu, zwiedzanie jaskiń czy wulkanów. Powyższe ceny zdecydowanie nie szokują i wydają się w miarę przystępne, zwłaszcza mając na względzie fakt, że przykładowa wycieczka z Itaką (8 dni, śniadania i obiadokolacje) kosztuje 10.000 PLN.

Powiem szczerze, że dość miło się zaskoczyłem. Naprawdę spodziewałem się cen zbliżonych do Norweskich, wszystkie znaki na niebie i ziemi mówiły mi, że będzie drożej. Zwłaszcza, że za nocleg nie trzeba płacić 1000 złotych w hotelu Geysir – ładne i schludne Guesthouse’y w sezonie przyjmą nas już za jakieś 300 zł za dwie osoby, bilety możemy kupić w atrakcyjnych cenach za pośrednictwem Wizz Aira… I Islandia robi się już bardziej przystępna. Na pewno dużo bardziej, niż w przewodnikach biur podróży.

Fanpage

Zbigniew Wu

Mam na imię Zbyszek i miło mi gościć Cię na moim blogu!

Jestem podróżnikiem, jakiś czas temu obudziłem w sobie dawno ukrytą potrzebę zwiedzania świata – nieważne czy zimno, czy ciepło, pada, czy świeci słońce – każdy zakątek jest dla mnie ważny, od Islandii po Brazylię.

Blog podróżniczy to narzędzie, które pomaga mi dzielić się z Tobą swoimi przygodami, a także podpowiedzieć, jak zwiedzić kawał świata trochę taniej, niż z biurem podróży.
Fanpage
Podziel się ze znajomymi!            Share on Facebook0Tweet about this on TwitterEmail this to someone
  • GieZlo

    Nie znam daty tego zestawu i choć to nie ma specjalnie znaczenia w porównaniu to jednak mięso mielone wołowe kosztuje w Polsce ok. 30 zł.