Odwieczny problem. Do którego kraju wiza, gdzie wjedziemy na dowód, gdzie potrzebny będzie paszport? Kilka tygodni temu przeglądałem mapkę, którą udostępniono gdzieś w internecie. Miała to być mapa krajów, do których wjedziemy jedynie z dowodem osobistym. Pełno było tam przeróżnych państw, których w życiu bym o to nie podejrzewał, i… słusznie, bo mapa okazała się całkiem błędna. Wziąłem się więc za zrobienie podobnej, ale jak najbardziej poprawnej – i jest kilka miejsc, które naprawdę mnie zaskoczyły.
Postanowiłem skonstruować taką mapę dla całego świata, interaktywną na tyle, na ile się tylko da. Poniżej legenda. Niestety, na ten moment wtyczka nie pozwala na powiększanie/pomniejszanie mapy, więc część regionów przybliżyłem – mapek w sumie jest dziewięć.
Starałem się przekazać jak najwięcej rzetelnych informacji, przy czym czasem miałem problem, ponieważ informacje były sprzeczne nawet na stronach MSZ. Jeśli gdzieś byłeś, sprawdziłeś na własnej skórze, że jednak nie dają wizy na granicy, albo cena wizy różni się od tej podanej w mapie – daj znać, chętnie uzupełnię informacje.
Nie traktuj tej mapy jak ostatecznej wyroczni! Może zawierać błędy, nieaktualne informacje. Zrobię wszystko, by utrzymać ją aktualną w stu procentach, ale ostatecznych potwierdzeń szukaj zawsze na stronie MSZ „Polak za granicą”, a najlepiej w ambasadach krajów, na temat których szukasz informacji.
Czas na legendę:
kolor zielony – wystarczy Ci dowód osobisty
kolor szaroniebieski – potrzebujesz paszportu
kolor czerwony – oprócz posiadania paszportu, musisz zadbać o wizę (czasem dostępną na granicy)
Cały świat
Gdzie na dowód
Jak widać, głównie w Europie znajdziemy kraje, do których możemy wjechać z dowodem osobistym. Paszportu będziesz potrzebować tylko na Ukrainie, w Kosowie (tu ponoć czasem da się wjechać na dowód), Rosji i Białorusi – w przypadku tych dwóch ostatnich, musisz postarać się również o wizę.
Europa
Gdzie na dowód Europa
Ameryka Środkowa
Gdzie na dowód Ameryka Środkowa
Środkowa i południowa część Ameryki jest nam bardzo przyjazna – prawie wszędzie wjedziemy z samym paszportem, bez wizy, w przeciwieństwie do chociażby Amerykanów. Podczas wizytowania Ameryki Południowej dziękowałem przestworzom, że choć mamy wizy do USA, to nie musimy ich mieć do większości państw Ameryki Łacińskiej… przekraczałem tam granice wielokrotnie, a amerykanie za samą wizę do Brazylii płacili, uwaga uwaga, 160 dolarów!
Co ciekawe, na niektóre karaibskie wysepki, oraz do Gujany Francuskiej, możemy wjechać z samym dowodem osobistym.
Za to w Gujanie, Surinamie, na Kubie oraz w Portoryko potrzebować będziemy wiz.
Karaiby
Gdzie na dowód Karaiby
Ameryka Południowa
Gdzie na dowód Am Pld
Azja
Gdzie na dowód Azja
Azja jest dla nas dużo mniej gościnna. Tylko dwa kraje przyjmą nas z dowodem osobistym – wspaniała Gruzja oraz Cypr. Do części krajów Azji Południowo-Wschodniej wjedziemy z samym paszportem, wizy nie będziemy potrzebować również w Japonii, Korei Południowej, Katarze, Emiratach, Izraelu, Armenii, Kirgistanie oraz Kazachstanie.
Azja Południowo-Wschodnia
Gdzie na dowód SEA
Oceania
Gdzie na dowód Oceania
Prawie cała Oceania za to przyjmie nas bez wiz. Przoduje Nowa Kaledonia, do której wjedziemy z dowodem (choć ciężko będzie się tam dostać bez paszportu), a o wizę do Australii aplikujemy on-line, trwa to kilkanaście minut i nie kosztuje ani grosza. Zapłacić będziemy musieli jedynie za wjazd do Papui-Nowej Gwinei.
Afryka
Gdzie na dowód Afryka
Potężny kontynent, którego zwiedzanie może być bardzo kosztowne. Tylko w kilka miejsc wjedziemy bez wizy, a pozwolenie na wjazd do takiego Kongo kosztuje aż dwieście dolarów. To około 700 zł!
Gdy kończyłem pisanie powyższego artykułu, znalazłem ranking paszportów Henley & Passport Index. Wraz z rankingiem za rok 2018. Zgodnie z tą stroną, cytowaną przez wiele głównych, polskich portali internetowych, mamy 13. najsilniejszy paszport na świecie, pozwalający wjechać nam bez wizy do 166 państw. Jako, że zamieszczona tam mapa nie do końca pokrywała się z moją, zacząłem sprawdzać – i pierwszych kilka strzałów na stronie H&P całkowicie rozmija się z informacjami MSZ. Mówi ona chociażby, że Polacy wjadą bez wizy do Iranu czy Etiopii. Wynika z tego, że bzdury rozsiewa albo powyższa firma, albo MSZ – ja wolę zaufać naszej rodzimej instytucji (zwłaszcza, że strona pokazuje ruch bezwizowy również z Egiptem – z którego parę dni temu wrócili znajomi, i wizę kupowali).
Przydatne linki:
Nowojorska strona MSZ – większość danych do map brałem z tej tabeli. Tutaj znajdziesz wszystkie dane w wygodnej, tabelkowej formie
Polak za granicą – wygodna strona MSZ, zawierająca najbardziej aktualne informacje odnośnie każdego z państw