Czyli skąd, dokąd i za ile?

Postanowiłem trochę pobawić się danymi, które gromadzę od kilku miesięcy w zakładce „Dzisiejsze Promocje”. Gromadzą się tam i gromadzą, więc nadszedł czas zrobić z nich użytek – porysować trochę wykresów i wyciągnąć parę użytecznych danych.

Najważniejsze jest to, żeby nie brać ich za jakiś pewnik – nie są to dane w oparciu o wszystkie dostępne bilety lotnicze, a gromadzone przeze mnie każdego dnia 10 najtańszych połączeń z Polski do danego państwa. I tak jak możemy zobaczyć, skąd najczęściej odbywają się najtańsze loty, na jakich trasach najłatwiej wyrwać najtańsze połączenie, tak dane te są bardzo ułomne, więc warto potraktować je z lekkim przymrużeniem oka.

Mimo wszystko – coś tam na podstawie tych dziewięćdziesięciu tysięcy zgromadzonych przeze mnie połączeń możemy się dowiedzieć, i to przedstawiam Wam poniżej. Zapraszam do zabawy z cyferkami!

Trochę ogólnych danych

Powyższy wykres ilustruje średnią cenę za bilet do danego kraju, biorąc pod uwagę tylko połączenia z zestawienia Dzisiejsze promocje z mojej strony. Jak widać, w miarę oddaje on ogólne ceny połączeń do danych krajów – najtaniej oczywiście polecimy do Norwegii i Szwecji (ok. 60 zł), spokojnie dorwiemy bilety poniżej stówy do Włoch, Wielkiej Brytanii, Izraela czy Holandii.

A skąd najczęściej odbywają się najtańsze połączenia? Odpowiedź w poniższym wykresie:

Jak widać, zgodnie z moimi przewidywaniami, przoduje Gdańsk. Dalej dość równo Kraków, Katowice i dwa Warszawskie lotniska, a trochę za nimi Wrocław i Poznań. Do tego czasem trafimy loty z mniejszych lotnisk: Szczecina, Bydgoszczy, Olsztyna, Rzeszowa czy Lublina.

Francja

Jak widać z powyższego wykresu, tanio do Francji latamy głównie do Paryża – świetne ceny dostaniemy z większości lotnisk w Polsce. Wrocław, Modlin, Poznań, Katowice, Gdańsk – ceny za bilety z tych miast zaczynają się od 80 złotych, najdroższe połączenie do Francji w zestawieniu kosztowało 174 zł.

Pozaparyskim wyjątkiem jest tutaj połączenie z Modlina do Tuluzy, serwowane przez Ryanair. Jest to też najczęściej pojawiający się lot do Francji w zestawieniu – bilety od 57 złotych.

 

Grecja

Zdecydowanym przodownikiem w lotach do Grecji jest podwarszawskie lotnisko w Modlinie. Jeśli planujecie lot do Aten lub Salonik – z największym prawdopodobieństwem najtańsze bilety dostaniecie właśnie z Modlina. Bilety w dwie strony zaczynają się od 126 zł. Co ciekawe, nie jest to najtańsze połączenie w zestawieniu – z Poznania do Aten można polecieć już od 80 złotych.

Hiszpania

W budżetowych lotach do Hiszpanii prym wiedzie zdecydowanie lot Poznań – Castellon. Jest to miasteczko położone nieopodal Walencji, i 43% najtańszych połączeń do Hiszpanii to właśnie loty do tej mieściny z Poznania! Bilety dostaniemy już od 50 złotych i jest to zdecydowanie najtańsza opcja lotu do Hiszpanii.

Ponad 1/4 najtańszych lotów odbywa się do Girony położonej niedaleko Barcelony – i tutaj dolecimy z 4 polskich miast: Krakowa, Wrocławia, Poznania i Modlina. Z Krakowa można było dorwać bilety już za niecałe 70 złotych, ale przeważają połączenia od ok. 130-140 zł za bilety w dwie strony.

Oprócz tego trafiają się jeszcze tanie połączenia do Madrytu (przede wszystkim z Wrocławia, od 111 zł), Walencji (głównie z Modlina, od 143 zł), Santander z Warszawy, Alicante z Poznania i Majorka z Modlina.

Holandia

Do Holandii tani bilety dostaniemy… zawsze. Najtańsze bilety w zestawieniu do tego kraju 59 zł, a najdroższe… 82 złote. Tanich lotów do Holandii jest cała masa, i jeśli kupimy je z odpowiednim wyprzedzeniem, to prawie na pewno nie zapłacimy dużo. Przodują tutaj trzy połączenia: Katowice – Maastricht oraz z Gdańska do Groningen oraz Eindhoven.

Oprócz tego trafiają się budżetowe bilety z Lublina, Modlina oraz Poznania, wszystkie do Eindhoven.

Islandia

Czas na moje oczko w głowie – Islandię! Przy analizowaniu ten kraj sprawia chyba najmniej problemów – głównie z racji tego, że jest tu tylko jedno lotnisko międzynarodowe, port lotniczy w Keflaviku. Przodują tutaj zdecydowanie bilety z Wrocławia i z Gdańska. Z Wrocławia, ponieważ jest to jeszcze dość świeże połączenie, i myślę, że ceny się unormują. Z Gdańska – ponieważ jest po prostu bliżej, tak samo jak w przypadku Skandynawii.

Najtańsze bilety z zestawienia to wydatek rzędu 200 zł, ale trzeba pamiętać, że wszystkie loty obsługuje Wizz Air, i właściciele WDC zapłacą za bilety dużo mniej.

W przypadku Islandii jest bardzo duża różnica między cenami latem, a zimą – na lato praktycznie nie znajdziemy tanich biletów, za to na zimę jest ich mnóstwo. I można załapać się na zorzę 😉

Izrael

A teraz perełka ostatniego czasu – Izrael, do którego trwa wysyp magicznie tanich biletów. Do Ovdy polecimy za grosze z Gdańska, Krakowa, Poznania i Modlina – bilety od 49 złotych, choć w ostatnim czasie trafiały się również takie za… 25. Nie jest tajemnicą, że rząd Izraela dopłaca liniom lotniczym za utrzymywanie połączeń zwłaszcza poza sezonem – dzięki czemu możemy latać tanio nad Morze Czerwone i korzystać z tropikalnego klimatu, gdy u nas trwa zima.

W zestawieniu trafiają się też loty do Tel Awiwu, ale zdecydowanie przoduje południe kraju. Bilety w atrakcyjnych cenach trafiają się w okresie od listopada do lutego – i czas ten się skraca, ponieważ rok temu spokojnie za grosze można było polecieć jeszcze w marcu.

Malta

Tanimi biletami do Malty zgodnie dzielą się przede wszystkim trzy miasta: Wrocław, Gdańsk oraz Poznań. Najtaniej dolecimy z Poznania i Gdańska – od 110 złotych, z Wrocławia od 127, tanie połączenia poniżej 200 złotych trafiają się również z Krakowa, Katowic czy Warszawy.

Norwegia

Śmieszne, ponieważ najtańsze loty do Norwegii to zawsze loty na lotnisko w Torp. Terminal oddalony o około 100 km od Oslo skupia na sobie wszystkie tanie połączenia z Polski, i choć jest dużo ciekawych połączeń do Norwegii – nigdy nie pojawiają się w zestawieniu, ponieważ do Torp dolecimy już od… 7 złotych. Takie ceny można było dorwać za połączenie w dwie strony z Poznania.

W połączeniach z Norwegią przoduje oczywiście Gdańsk, następnie Modlin, Poznań i Wrocław. Tanio bilety do tego kraju kupimy przez cały rok – najdroższe w zestawieniu połączenie kosztowało 80 złotych, wystarczy kupić bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, a czasem i to nie jest konieczne – możemy polecieć za kilka dyszek dosłownie z dnia na dzień.

Szwecja

Jeśli chcesz polecieć tanio do Szwecji, a jesteś z Gdańska… to nie będzie z tym żadnego problemu. 70% połączeń z zestawienia do lot z Gdańska do Skavsty położonej niedaleko Sztokholmu! I bilety od… 16 zł. W przypadku Szwecji w zestawieniu przynajmniej trafiają się również inne lotniska – jak chociażby Goteborg.

Szwecja i Norwegia to zdecydowanie dwa najtańsze punkty docelowe dostępne samolotem z Polski. Tanio – zawsze.

Wielka Brytania

Loty do Wielkiej Brytanii przez pewien okres zdominowane były przez jedno budżetowe połączenie: Lublin – Liverpool, na które bilety można było dostać od 62 złotych. Wciąż znajdziemy dobre ceny na tej trasie. Tanio możemy dolecieć w zasadzie przez większość roku do większości miast w Wielkiej Brytanii, ale dominuje Liverpool, Londyn Stansted i Newcastle. Najdroższe bilety z zestawienia to 120 złotych, a od 41 dolecimy już chociażby z Bydgoszczy do podlondyńskiego Luton.

Ciężko trafić bilety do Anglii w dobrej cenie tylko w jednym terminie – okołoświątecznym.

Włochy

Mnogość połączeń do Włoch w dobrej cenie zawsze mnie zaskakuje. Nieważne, czy zima, czy lato – do Włoch dolecimy tanio praktycznie zawsze.

A zwłaszcza do Mediolanu! Dominują zdecydowanie loty z Gdańska, ale sam w tym roku w lipcu kupowałem bilet z Katowic do Bergamo za chyba 40 złotych. Jakiś tydzień przed wylotem. Dużo i tanio, przede wszystkim z Modlina, Gdańska i Katowic do lotnisk pod Mediolanem – Bergamo i Malpensy.

Ale zdarzają się również perełki – jak budżetowe loty do Bolonii czy Wenecji. Tanio można polecieć również choćby do Rzymu.

Wyspy Kanaryjskie

Ostatnie opisywany kierunek – loty z Polski na Wyspy Kanaryjskie. Cenowo zdecydowanie przoduje tutaj połączenie z Krakowa na Gran Canarię, ceny zaczynają się już od 270 zł za bilet w dwie strony, i, jak widać, było tych połączeń dość sporo. Taniej mogliśmy polecieć na Teneryfę – już za mniej, niż 250 złotych.

Warte uwagi jest na pewno jeszcze połączenie z Katowic na Lanzarote – 1/4 lotów z zestawienia odbyła się na tej trasie, i spokojnie można trafić bilety do 300 złotych.


Jak widać, trochę wniosków można wyciągnąć. Jeśli zechcesz polecieć gdziekolwiek, byle taniej, to pewnie najłatwiej będzie Ci to zrobić z Gdańska. Jeśli interesuje Cię Hiszpania w dobrej cenie, to pewnie trasa Poznań – Castellon. Zastanawiasz się nad Norwegią? Jest duża szansa, że zmieścisz się w kilku dyszkach za bilet. I tak dalej…

Tak jak pisałem wcześniej – potraktuj te dane z lekkim przymrużeniem oka, ale też zrób z nich dobry użytek i zacznij planować kolejny wyjazd!