Środek stycznia, zima, kilka godzin słońca, które i tak przesiedzisz w pracy. Poza tym ciemno, brudno, mokro, na ulicach szaro-bura ciapa powstała z topniejącego śniegu, piasku i błota. A gdyby tak przerwać ten nieprzyjemny scenariusz? I zamienić brudne, szare i ponure ulice na ciepłą plażę i lazurową wodę?

Kilka tygodni temu publikowałem zimowe zestawienie ciepłych kierunków z Polski – czas przyjrzeć się, na ile jest jeszcze aktualne. Teraz przeanalizuję kilka kierunków dostępnych na styczeń – trochę budżetowych wersji, jak i tych bardziej egzotycznych.

Wyspy Kanaryjskie

Lanzarote
A na Lanzarote – takie widoki!

Tutaj oferta lotów z Polski jest średnio atrakcyjna. Ceny z przewoźnikami zaczynają się od około 600 złotych – i to bez bagażu rejestrowanego. Jakie są inne opcje? Można albo polecieć z Berlina (dla wielu mieszkańców Polski to bliższy kierunek niż chociażby Warszawa czy Kraków), albo rzucić okiem na loty czarterowe. Ze stolicy Niemiec na Lanzarote dolecimy za mniej niż 300 złotych, do tego jest masa dobrych ofert na różne inne wyspy. A o czarterach pisałem 4 tygodnie temu – znajdziecie tam wszystkie potrzebne wskazówki.

Średnia temperatura w styczniu: W dzień powyżej 20 stopni – kilka stopni różnicy w zależności od wyspy
Ceny biletów: Od 300 zł w dwie strony
Ceny noclegów: Od 150 zł za pokój dwuosobowy

Trzeba się spieszyć z rezerwacją noclegu – np. na Lanzarote większość obiektów na styczeń jest już zarezerwowana, ale spokojnie można coś znaleźć dla dwóch osób, w każdym budżecie i standardzie.

Przejdź do wpisów z Hiszpanii

Hiszpania – Castellon de la Plana, Palma de Mallorca

Majorka w styczniu
Majorka zimą – wciąż piękna i niezatłoczona

W tych miejscach nie możemy liczyć już na taką pogodę, jak na Wyspach Kanaryjskich, ale wciąż jest raczej słonecznie i przyjemnie. Choć i na Majorce w styczniu potrafił spaść śnieg… Ale sam byłem na początku tego roku właśnie na Balearach, i było w porządku, a dzień przed moim przylotem było tak ciepło, że plaża była pełna ludzi, którzy opalali się w strojach kąpielowych. Nie ma reguły, a można odwiedzić hiszpańskie miasta bez zgiełku turystów i z dużo niższymi cenami niż w sezonie.

Średnia temperatura w styczniu: W dzień około 15 stopni
Ceny biletów: Castellon od 67 zł z Poznania, Majorka od 170 zł z Berlina
Ceny noclegów: Od 170 zł za pokój dwuosobowy

Przejdź do wpisów z Hiszpanii

Południowy Izrael i Morze Czerwone

Morze Martwe
Jedna z największych atrakcji Izraela – Morze Martwe

Izrael jakiś czas temu zasypał nas horrendalnie tanimi biletami. I tylko bilety są tanie – trzeba pamiętać, że Izrael jest dość drogim krajem, a szczególnie drogą jego częścią jest południe, z turystycznym Eilatem na czele. Do tego warto wziąć pod uwagę ostatnie polityczne przepychanki, związane z przeniesieniem ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. MSZ odradza aktualnie wizyty w Izraelu, ale wiem, że ludzie tam jeżdżą i… nic się za bardzo nie zmieniło, mimo medialnego szumu. Mimo wszystko – zostałbym tylko w Eilacie.

Średnia temperatura w styczniu: W dzień około 21 stopni
Ceny biletów: Od 66 zł z Poznania, 81 z Gdańska, 165 zł z Krakowa
Ceny noclegów: Od 200 zł za pokój dwuosobowy

Przejdź do wpisów z Izraela


Noclegi w każdym z wymienionych powyżej miejsc zarezerwujesz przez booking.com, Airbnb czy Agodę. W tym miejscu możesz odebrać 100 zł na pierwszą rezerwację z Airbnb, jeśli nie masz tam jeszcze konta! Dzięki temu po tym, gdy Ty skorzystasz z rabatu, 50 zł trafi na moje konto w tym portalu. A Ty możesz polecać dalej i również zarabiać! Tutaj za to znajdziesz mój poradnik dotyczący rezerwowania w Airbnb.

A może trochę egzotyki?

Styczeń to najlepszy okres na odwiedziny w wielu egzotycznych, bardzo kuszących miejscach. Pora sucha trwa na Karaibach, w Azji południowo-wschodniej (np. Tajlandii), czy w miejscu, które jest największym marzeniem wielu, wielu osób – Malediwach.

Plaża na Karaibach

Egzotyczne wycieczki nie są już tylko luksusem, na który stać nielicznych – dwutygodniowe wczasy w Tajlandii potrafią kosztować 3500 złotych. A jeśli masz dość elastyczne dni pracy, i możesz pozwolić sobie na urlop z dnia na dzień – spokojnie uda Ci się upolować czarter w śmiesznej cenie, czy wakacje Last Minute, które będą prawdziwą okazją. O czarterach już trochę pisałem, ale gdzie można upolować ciekawe wczasy?

Często pojawiają się okazje na Karaiby, zwłaszcza z wylotami z Niemiec – na Dominikanę możemy dolecieć nawet za 600 zł (oczywiście z bagażem rejestrowanym), Mauritius za 1000 zł, azjatyckie kierunki lekko drożej. Przy odrobinie szczęścia urlop na Dominikanie można spędzić w cenie urlopu na Wyspach Kanaryjskich.

Na dziś to tyle – jeśli masz jakieś miejsce, lub zagadnienie, które chciałbyś, żeby zostało opisane w tym cyklu – odezwij się do mnie na mail lub poprzez media społecznościowe. Udanego planowania!