Jeszcze kilkanaście lat temu zaporowe ceny sprawiały, że jeden z najbardziej rajskich zakątków świata, Malediwy, był praktycznie nieosiągalny dla znakomitej większości Polaków. Dziś nie dość, że w miarę tanio można spędzić tydzień czy dwa w guesthousie na lokalnej wyspie, to ceny wielu resortów także stały się dużo bardziej przystępne. Powszechna dostępność portali rezerwacyjnych sprawiła, że w prawie każde miejsce na świecie możesz wyjazd zorganizować samodzielnie – w tym również do raju na Oceanie Indyjskim. Tylko czy oznacza to, że będzie taniej?

Dzisiejszym wpisem postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy lecąc na Malediwy z Polski bardziej opłaca się skorzystać z usług biura podróży, czy może jednak zakasać rękawy, odpalić porównywarki cenowe i zarezerwować wszystko samemu. Szczerze, siadając do tego wpisu byłem przekonany, że samodzielne rezerwacje okażą się najlepsze dla naszej kieszeni – okazuje się, że odpowiedź nie jest tak prosta. Wyjazd na Malediwy – samodzielnie, czy z biurem podróży?

Sandbank – popularny cel wycieczek na Malediwach

Jakie oferty postanowiłem porównać?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie jest to praca naukowa, nie brałem więc pod uwagę całej oferty wszystkich biur podróży w Polsce, przeglądając każdy jeden wyjazd z osobna. Żeby było uczciwie, postanowiłem wziąć pod uwagę listę ofert z portalu wakacje.pl. Posortowałem oferty według ceny i wybrałem kilka ofert z różnych półek cenowych całkowicie przypadkowo (choć starałem się wybrać te z najwyższą oceną). Kilka musiałem odrzucić, z tego względu, że nie udało mi się znaleźć możliwości zarezerwowania identycznych warunków samodzielnie – np. biuro podróży oferowało wczasy z wyżywieniem All Inclusive, a na bookingu dostępna była jedynie oferta ze śniadaniem.

W poniższych porównaniach oferty są więc dokładnie takie same – ten sam hotel, ten sam pokój, to samo wyżywienie. Czasem jedynie termin jest inny o kilka dni, gdyż w danym terminie hotel miał pełne obłożenie.

W swoich wyliczeniach biura podróży przyjmują kwotę 3.000 zł za bilet lotniczy w dwie strony – my potrafimy sobie radzić trochę lepiej z wyszukiwaniem biletów, prawda? Ja przyjmuję więc kwotę 2.500 zł za osobę 😉 Do tego w większości ofert samodzielnych należy doliczyć koszt transferu z lotniska na wyspę – wybrałem motorówkę, jak w biurach podróży, a ceny pochodzą z tej strony lub ze stron hoteli.

PS W swoich wyliczeniach podaję ceny dla użytkowników Genius na bookingu (bo zdobyć tę odznakę jest bardzo łatwo, a daje często 10-15% zniżki), ale w nawiasach dodaję na wszelki wypadek kwotę z trybu incognito, bez zalogowanego użytkownika.

Wakacje na Malediwach do 6.000 zł/os.

Na początek wziąłem pod uwagę najtańsze oferty. Cena zorganizowanego wyjazdu na Malediwy rozpoczyna się od około 5200 zł. Do każdej oferty dorzucam link oraz link do tego samego hotelu na booking.com.

1. Hotel Summer Island Maldives (04-06-2020 – 11-06-2020, wyżywienie HB)

Jak widzisz, w pierwszej ofercie zdecydowanie wygrywa biuro podróży. Wprawdzie hotel jest o 3 tysiące tańszy od oferty biurowej, ale do tego należy doliczyć koszt przelotu (czyli 5.000 zł za dwie osoby) oraz transferu lotniskowego (pozostałe opłaty, jak podatki i obowiązkowe napiwki są już w cenie), czyli około 100$ za osobę w dwie strony. Ostatecznie wychodzi jakieś 13.300 zł, czyli prawie trzy tysiące złotych na korzyść oferty z biura podróży. Niespodzianka, prawda?

2. Hotel Holiday Island Resort (04-06-2020 – 11-06-2020, wyżywienie FB)

Kolejna oferta to nieznaczne zwycięstwo samodzielnej organizacji wyjazdu, pod warunkiem, że jesteś użytkownikiem Genius. Bez tego cena jest praktycznie identyczna, w przeciwnym wypadku w kieszeni zostaje Ci jakieś osiemset złotych – w sumie chyba warto za kilkanaście kliknięć myszką.

3. Fun Island Resort & Spa (04-06-2020 – 11-06-2020, wyżywienie FB)

Kolejny hotel i kolejna niespodzianka – okazuje się, że znów warto jechać z biurem podróży. Około 1500 zł przewagi na ofercie biura przy tym samym standardzie i wyżywieniu.

Malediwy słyną z luksusowych hoteli i oszałamiających domków nad piękną wodą

Wakacje na Malediwach za 6-15 tysięcy za osobę

Wchodzimy na trochę wyższą półkę. W poprzednich ofertach ciężko było o pełne wyżywienie – zawierały one wprawdzie trzy posiłki, ale tutaj wszystkie zawierają już wyżywienie All Inclusive. Resorty są droższe, pokoje dużo przestronniejsze i bardziej wygodne – ogólnie jest w miarę luksusowo, ale wciąż nie są to domki na wodzie 😉

1. Adaaran Select Hudhuran Fushi (23-08-2020 – 02-09-2020, wyżywienie AI)

Po raz kolejny okazuje się, że wycieczka z biurem wychodzi taniej – nie dość, że w Twojej kieszeni zostaje lekko ponad 1000 zł, to nie musisz martwić się szukaniem biletów lotniczych albo faktem, że pokręcisz coś przy rezerwacji i datach.

2. Olhuveli Beach Resort (20-02-2020 – 28-02-2020, wyżywienie AI)

I kolejna wygrana biura – przeważyła głównie cena transferu, który hotel organizuje za prawie dwa tysiące złotych za dwie osoby. Mniej więcej tyle, o ile tańsza jest gotowa oferta.

Luksusowe wakacje na Malediwach

Ostatnia kategoria to wakacje marzeń, te prawdziwie luksusowe. Wyżywienie All Inclusive, piękny, drogi resort, domek na wodzie lub ogromna willa na plaży:

1. Banyan Tree Vabbinfaru (24-01-2020 – 01-02-2020, wyżywienie AI)

wakacje na malediwach - samodzielnie, czy z biurem podróży?

Wszystkie poprzednie oferty były w miarę podobne – zwykle z przewagą na korzyść biura podróży, ale różnice wynosiły do kilkunastu procent w cenie. A tu bum – przy luksusowych wakacjach biuro kasuje prawie 20 tysięcy więcej, niż przy samodzielnej organizacji wyjazdu na tydzień! I nie jest to pojedyncza, wyłowiona przez mnie oferta w tej cenie specjalnie pod ustaloną tezę – aktualnie są to najdroższe wakacje na Malediwach w ofercie wakacje.pl, ale miesiąc temu, gdy przymierzałem się do napisania tego wpisu, sytuacja wyglądała bardzo podobnie. Najdroższe wakacje w biurach podróży były naprawdę mocno przepłacone.

Jaki z tego wniosek – samodzielnie, czy jednak z biurem?

Muszę przyznać, że siadając do tego wpisu po raz pierwszy byłem gotów, że napiszę przyjemny tekścik o tym, jak bardzo dużo zaoszczędzisz na zorganizowaniu wakacji na Malediwy samemu. Tak było lata temu – albo można było próbować działać samemu, albo wybrać biuro zagraniczne – angielskie lub niemieckie, by w kieszeni została nawet połowa kwoty za wakacje! Dziś jak widać sytuacja jest zgoła inna, a bardzo często oferta biura podróży jest najlepszą, jaką możesz wybrać, tańszą, niż organizacja wyjazdu samemu.

Ale musisz pamiętać o jednym.

Porównywałem tutaj hotele wybrane wcześniej przez biura podróży – a przecież może uda Ci się znaleźć tańszy hotel w podobnym standardzie, co nie będzie wcale trudne. Możesz też znaleźć przyjemną promocję z Pragi i zamiast 2.500 zł, zapłacić za przelot 1.000 zł mniej za osobę, a wtedy już raczej na pewno samodzielny wyjazd będzie najtańszy.

I pamiętaj o jeszcze jednym – wakacje na Malediwach nie muszą odbywać się w resorcie i kosztować co najmniej 5-6 tysięcy, bo możesz wybrać Guesthouse na lokalnej wyspie, stołować się w lokalnych restauracjach i spędzić niezapomniane wakacje, o czym pisałem w poprzednim wpisie z Malediwów.

Jaki sposób organizowania wakacji więc wybrać?

Mam dla Ciebie jedną radę – niezależnie, czy masz w planach wybrać się z biurem podróży, czy samodzielnie, wcześniej po prostu porównaj oferty. Jeśli znasz już mniej więcej termin i standard, jakiego szukasz, może okazać się, że kilkanaście minut researchu w internecie pozwoli Ci zaoszczędzić kilkaset lub kilka tysięcy, za które dokupisz kilka świetnych wycieczek, by spotkać żółwie czy delfiny. Zdecydowanie jednak namawiam Cię do tego tym bardziej, im droższe wakacje planujesz kupić. Co widać na powyższym przykładzie.

Na koniec dodam tylko jedno – nie dajmy się zwariować 😉 Ceny zmieniają się bardzo dynamicznie, latają to w górę, to w dół, i czasem po prostu nie da się przewidzieć wszystkiego. Gdy zdecydujesz się na zakup, a dzień później cena nagle zmaleje, albo znajdziesz lepszą ofertę – nie rwij włosów z głowy, a najlepiej po prostu… nigdzie już nie szukaj, tylko ciesz się nadchodzącymi wakacjami.