Svalbard. Na krańcu świata

3-8.06.2025
7900 zł
6-10 osób
Svalbard

1000 kilometrów od bieguna północnego.

Na początku arktycznego lata odwiedzimy daleką północ – zarządzany przez Norwegię archipelag, na którym położone jest najbardziej północne miasteczko na świecie, a niedźwiedzi polarnych mieszka tu więcej, niż ludzi. Mimo ekstremalnie północnego położenia tutejszy klimat latem jest mocno przyjazny, a pogoda często bywa dobra, dodatkowo od kwietnia do sierpnia słońce nie zachodzi ani na sekundę – trwa dzień polarny. Dzięki temu oprócz stałych bywalców Svalbardu, takich jak niedźwiedzie polarne, lisy, renifery czy morsy, można podziwiać tu miliony ptaków czy potężne wieloryby, które przybywają na daleką północ, by spędzieć tu najcieplejsze miesiące.

Będziemy spacerować po okolicy, poznamy historię górniczego miasteczka, ale najwięcej czasu spędzimy na wodach lokalnych fiordów, podziwiając lodowce, odwiedzając opuszczone miasteczka, ale przede wszystkim poszukując niesamowitej, lokalnej fauny.

Więcej na temat Svalbardu dowiesz się z mojego wpisu na stronie.

Atrakcje wyjazdu:

Morsy

Jeden z wieczorów poświęcimy tylko i wyłącznie tym pociesznym olbrzymom. Mors Arktyczny jest stałym mieszkańcem Svalbardu, a latem całymi koloniami pojawiają się na plażach w okolicy Isfjorden, w spokoju się wylegując. Jeśli warunki lodowe pozwolą, podpłyniemy na samą plażę i będziemy mogli podziwiać je z kilkunastu metrów!

Lodowce i fiordy

Ponad 60% archipelagu pokrywają lodowce, a okolice Longyearbyen to spora sieć fiordów, po których będziemy przemieszczać się różnymi łodziami, podziwiając spływające do wody jęzory lodu i poszukując wszechobecnej fauny – od ptaków, przez morsy, foki i wieloryby, aż po Króla Arktyki, niedźwiedzia polarnego, do którego spotkania trzeba mieć sporo szczęścia.

Longyearbyen

Wszystko tu jest najbardziej północne. Począwszy od miasta, przez kafejki, pizzerię, browar, aż po stację benzynową. Małe miasteczko z bogatą historią, które transformuje się z miasta górniczego w… turystyczne. 

Niedźwiedzie polarne

Choć latem szansa na obecność niedźwiedzia w okolicach Longyearbyen jest nikła, to jednak każdy opuszczający miasteczko na własną rękę zobowiązany jest do posiadania ze sobą odpowiedniej ochrony. Częściej za to widuje się je w okolicach Pyramiden, niedaleko tamtejszego lodowca. Jeśli będziemy mieć szczęście, możemy spotkać Króla Arktyki.

Plan wyjazdu:

3.06.2025

Wylot z Gdańska wczesnym rankiem, przesiadki w Kopenhadze oraz Oslo, po południu przylot do Longyearbyen. Przejazd z lotniska do miasta, zakwaterowanie, spacer po okolicy.

4.06.2025

Rano przejazd do portu i o 9 wypłynięcie na wycieczkę w poszukiwaniu morsów. Szybką motorówką przetransportujemy się do Borebukta, zatoki na północy Isfjordu, do której spływają dwa lodowce i która jest w ostatnich latach ulubionym miejscem morsów w okolicy.

Po południu trekking do Globalnego Banku Nasion i wizyta w Muzeum Svalbardu.

5.06.2025

Całodniowy rejs do Pyramiden. Po wypłynięciu skierujemy się w kierunku Billefjord, gdzie podpłyniemy pod lodowiec Nordenskiöldbreen, następnie do opuszczonego, rosyjskiego górniczego miasteczka Pyramiden, a po południu wrócimy do portu.

6.06.2025

Rano trekking na okoliczną górę – ze wspaniałym widokiem na Longyearbyen. Po południu kolejna wycieczka motorówką – Catch of The Day, czyli skierujemy się tam, gdzie najwięcej się dzieje w świecie przyrody. Według wielu to najlepsza jednodniowa wycieczka na Svalbardzie.

7.06.2025

W zależności od chęci grupy – albo kolejna całodniowa wycieczka statkiem, do Barentsburga, w zachodnią stronę Isfjord, albo całodzienna piesza wycieczka trekkingowa, aż na liczącą sobie ponad 1000 metrów nad poziomem morza Nordenskiold, z podglądaniem dzikiej przyrody – zazwyczaj reniferów oraz lisów polarnych.

8.06.2025

Rano czas wolny na mieście, ok. godziny 11 przejazd busem na lotnisko, powrót do Polski.

cena: 7900 zł + bilety lotnicze

ZAWIERA:
 • 5 noclegów w pokojach dwuosobowych ze wspólną łazienką i dostępną dużą kuchnią,
 • opieka przewodnika,
 • wymienione wyżej wycieczki,
 • na wszystkich wycieczkach poza Longyearbyen, czyli tam, gdzie to konieczne, przewodnika wyposażonego w odpowiednią ochronę przed niedźwiedziami,
 • ubezpieczenie,
 • składkę na TFG i UFG,
 • przejazdy z i na lotnisko,
 • transfery do portu i z powrotem, transfer taksówką do miasta i z powrotem,
 • w dni wycieczkowe – lunche,
 • pakiet zdjęć z wyprawy.
NIE ZAWIERA:
 • pozostałego wyżywienia,
 • wydatków osobistych,
 • przelotów na trasie Gdańsk – Longyearbyen – Gdańsk (ok. 2000 zł, zapewniam pomoc przy zakupie)

Na koniec kilka zdjęć z ostatniej wycieczki na Svalbard:

Zapisz się na wyjazd:

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Imię i nazwisko

Zgłoszenie poprzez formularz jeszcze do niczego nie zobowiązuje – po otrzymaniu zgłoszenia wyślę Ci regulamin, szczegółowe informacje oraz dane do płatności, której można dokonać w jednej lub dwóch ratach (druga płatna do 30 dni przed wyjazdem). 

Jesteśmy organizatorem turystyki wpisanym do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych pod nr ewidencyjnym 39954, wpisanym do rejestru przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego pod nr 987/47/2023. Gwarancja ubezpieczeniowa wystawiona przez TU Signal Iduna Polska S. A. w kwocie 116.960 PLN ważna jest do dnia 13-09-2024.  Dane firmy: Joanna Cichońska, NIP 8992578395 z siedzibą w Ziębicach, pod adresem ul. Wałowa 58/3.