Pierwsza część podróżniczego poradnika – Jak Zorganizować Podróż – dziś analizuję stronę i usługi Wizz Air!

Cześć! Bardzo spodobał Wam się pomysł obszernego poradnika, który ma pomóc w samodzielnym organizowaniu wyjazdów. Wiadomo, trudne to nie jest – kupujesz loty, noclegi, wypożyczasz auto i gotowe. Ale! Jest parę niuansów i sztuczek, które organizację takiego wyjazdu mogą znacząco nam ułatwić, albo po prostu sprawić, że będzie lekko tańszy. I o tym będzie cała ta seria wpisów.  Będzie dużo wiedzy, dużo przydatnych informacji i mało zbędnej pisaniny.

A seria dlatego, bo zamierzam zrobić z tego niemały cykl. Na pewno treści jest za dużo na jeden czy dwa wpisy. Po kolei omówić pewne składowe, jak strony linii lotniczych, poszczególne wyszukiwarki, strony z noclegami. Później będzie trzeba to jeszcze skleić w całość. Plan wstępny jest taki, że wpisy będą pojawiały się tutaj co dwa tygodnie – co drugi poniedziałek. Jeśli mi się uda i czas pozwoli, to przyspieszę dwukrotnie. Na razie – co dwa tygodnie.

Część pierwsza – omawiam stronę internetową Wizz Air, dodatkowe usługi, kwestie bagażu, a także odpowiem na pytanie, czy warto korzystać z członkostwa w Wizz Discount Club.

Funkcje strony internetowej

Kiedyś nie do pomyślenia – strony internetowe linii lotniczych to była jakaś udręka, i ciężko było znaleźć chociażby jakąś mapę połączeń. Dziś jest już dużo lepiej – Wizz pokazuje skąd, dokąd i za ile w danym terminie, a także pomaga znaleźć fajny kierunek, jeśli nie bardzo wiemy, dokąd chcemy lecieć.

Rozkład lotów

Bardzo ciekawe narzędzie, które znajdziemy pod tym linkiem: Rozkład lotów Wizz Air, albo wybierając w górnym menu kolejno Zaplanuj -> Rozkład lotów.

Bardziej ta opcja chyba powinna nazywać się kalendarzem cen. Wybieramy kierunek, który nas interesuje, i wtedy Wizz Air pokazuje nam cenę w każdym dniu i w które dni odbywają się loty. Jest to dużo wygodniejsze niż szukanie w standardowej wizzairowej wyszukiwarce, przydaje się szczególnie, gdy wiemy, gdzie chcemy polecieć, ale nie mamy jeszcze pomysłu kiedy.

Plan wyjazdu

To z kolei funkcja przydatna gdy nie wiemy, dokąd chcemy się udać. Dostępna pod tym linkiem: Plan wyjazdu, albo po wejściu w menu w Zaplanuj -> Plan wyjazdu.

Wystarczy tak naprawdę wybrać miejsce wylotu i zobaczyć wszystkie dostępne kierunki – z przykładowymi cenami, opisami miejsc docelowych i dostępnymi tam atrakcjami. Mamy też możliwość wygodnego przefiltrowania wyników – w zależności od tego kiedy chcemy wylecieć, na jak długo, w jakiej cenie.

Mapa lotów

Dostępna tutaj: Mapa lotów (lub również w menu). Prosta, łatwa i przyjemna w obsłudze mapa połączeń linii Wizz Air, w sumie nic więcej tutaj nie trzeba dodawać.

Taryfy biletów i dodatkowe usługi

W tanich liniach takich jak Wizz Air, Ryanair czy Easyjet w cenie podstawowej zazwyczaj dostajemy tak naprawdę tylko bilet i możliwość przewiezienia małego bagażu. Za wszystkie dodatkowe wygody musimy dopłacić – tutaj omówię kilka najważniejszych i najbardziej przydatnych usług dodatkowych.

Warto podać jeszcze link do szczegółowego cennika – w tym miejscu znaleźć można ceny wszystkich dodatkowy usług linii Wizz Air.

Wizz Go i Wizz Plus

Przy wyborze biletu wyświetlają się ceny wszystkich trzech taryf i opisy zawartości

To dodatkowe taryfy biletów, które zazwyczaj opłaca się wybrać, jeśli i tak chcemy wykupić jakąś część dodatkowych usług.

Pierwsza z nich, Wizz Go, daje nam w pakiecie duży bagaż podręczny, bagaż rejestrowany 20 kg, wybór miejsca i możliwość odprawy 30 dni przed wylotem. Na przykładzie lotu Bruksela – Warszawa bilet Wizz Go jest droższy o 30 euro, a same bagaże za dopłatą kosztują 40 euro więcej.

Wizz Plus to jeszcze większe rozszerzenie – możemy zabrać bagaż 32 kg, dowolne miejsce w samolocie (w tym w 1. rzędzie), a także, co najważniejsze, zmieniać rezerwację dowolną liczbę razy. Wybrać inną datę, a także inne kierunki, jeśli zechcemy nagle przełożyć/odwołać wyjazd. Na wspomnianym wyżej przykładzie bilet kosztuje 43 euro więcej od podstawowego, czyli oszczędność na usługach jest znacząca.

Wizz Flex (10 €)

Za 10 euro dostajemy możliwość zmiany rezerwacji do 3 godzin przed wylotem. Możemy zmienić termin, a także kierunek naszego lotu, opłacając jedynie różnicę w cenie biletu. Za pomocą Wizz Flex można także anulować lot, wtedy dostajemy zwrot środków na konto Wizz i możemy wykorzystać zwrócone środki do zrobienia innej rezerwacji. Opłata to 10 euro za lot, czyli jeśli mamy loty w dwie strony, trzeba zapłacić podwójnie.

Bagaż rejestrowany i podręczny (16 – 68 €)

Od 29 października zmieniają się zasady dotyczące bagażu podręcznego w Wizz, więc opiszę tylko te, które będą obowiązywać za kilka tygodni. Przede wszystkim zmienia się rozmiar bagażu podręcznego – będzie tylko jeden bagaż podręczny, o wymiarach 55x40x23 cm (większy niż w Ryanair!), o maksymalnej wadze 10 kg. Za to nie ma już gwarancji wniesienia bagażu podręcznego na pokład – do tego potrzebna jest taryfa biletu Wizz Go lub Plus, albo wykupiona usługa pierwszeństwa wejścia na pokład.

Jeśli chodzi o bagaże rejestrowane, są dwa rodzaje – duży i mały, odpowiednio do 20 i 32 kg. Ich ceny wahają się w zależności od miesiąca, a także od długości trasy – 16-55 euro za mniejszy i 21-68 euro za większy z nich.

Blokada ceny (3 €)

Ciekawa usługa kosztująca 3 euro za lot za osobę. Za tę cenę kupujemy sobie pewność, że bilety, które znaleźliśmy, będą dla nas dostępne w tej samej ilości i tej samej cenie przez kolejne 48 godzin. Czy opłacalna? Ciężko powiedzieć, pewnie nie bardzo, ale czasem wykupienie jej może być korzystne – gdy znajdziemy naprawdę okazyjny lot, nie mamy pewności, czy nam pasuje, a wszystkie pobliskie terminy są w dużo wyższych cenach.

Elastyczny pasażer (10 €)

O Elastycznym Pasażerze pisałem już w ostatniej części Podróżniczej Soboty. Usługa kosztuje 10 euro za lot za osobę i polega na tym, że dane pasażera możemy podać najpóźniej 3 godziny przed wylotem. Zdecydowanie fajna opcja, gdy mamy naprawdę dobre bilety, chcemy lecieć, ale np. nasi kompani nie są na 100% zdecydowani. Zawsze można wtedy polecieć z kimś innym, gdy komuś coś wypadnie.

Pierwszeństwo wejścia na pokład (5 €)

Usługa pierwszeństwa wejścia na pokład wydaje się niepotrzebna – wszak i tak każdy ma przydzielone miejsce, to już nie czasy walki o jak najlepsze miejsce siedzące w samolocie. Po co więc z niej korzystać? Po pierwsze, daje nam możliwość zabrania dodatkowego bagażu. Konkretnie małej torby o wymiarach 40x30x18 cm. Po drugie, wykupiona usługa Priority pozwala nam mieć pewność zabrania bagażu podręcznego na pokład, więc nie będzie trzeba martwić się o laptopa czy aparat, które poniewierały by się gdzieś w luku.

Wizz Discount Club

No i ostatnia sprawa, czyli ten kontrowersyjny Wizz Discount Club. Każdy pewnie nieraz widział różne ceny biletów na stronie – tańsze dla tych, którzy posiadają członkostwo. Co daje nam WDC? Tak naprawdę prawie nic, oprócz właśnie możliwości zakupienia biletów lotniczych w niższej cenie.

Mamy dwie możliwości – członkostwo zwykłe (139 zł za rok) oraz rozszerzone (279 zł). Różnią się tym, że w pierwszej opcji zniżkę na lot masz Ty i jedna osoba towarzysząca, w drugiej Ty i dodatkowych 5 osób.

Zniżka na każdym bilecie to co najmniej 10 euro, dodatkowo oszczędzimy przynajmniej 5 euro na bagażu rejestrowanym (i do 29 października na bagażu podręcznym). Łatwo policzyć, czy opłaca się kupić WDC – gdy leciałem prawie dwa lata temu do Gruzji, to bilety z wykupieniem członkostwa kosztowały mnie mniej, niż gdybym go nie kupił, więc zdecydowanie warto z niego skorzystać, jeśli nie latamy sami i częściej niż raz do roku.

Oprócz tego miałem możliwość darmowego zamówienia karty walutowej Wizz Air, z czego skorzystałem, ale samej karty jeszcze nie używałem, więc na jej temat się na razie nie wypowiem.


I to tyle, jeśli chodzi o stronę internetową Wizz Air i jego usługi dodatkowe. Mam nadzieję, że dzięki pierwszej części poradnika rezerwowanie biletów węgierskiego przewoźnika stanie się łatwiejsze i mniej rzeczy Was zaskoczy. W kolejnej części, za dwa tygodnie, zajmiemy się analizą kolejnego z europejskich tanich przewoźników – czeka na nas Ryanair!