Czas na kolejną część przewodnika po Islandii – dziś opisywać będę najpopularniejszy szlak turystyczny w tym kraju. O Golden Circle mówi się, że jest to taka Islandia w pigułce – zawiera w sobie wszystkie atuty z każdej części wyspy. Po trochu może tak jest, ale według mnie jest to wyolbrzymianie – niektórzy posuwają się do stwierdzenia, że wystarczy objechać Golden Circle i nie trzeba zwiedzać reszty, co jest absolutną bzdurą.
Ale powodów, dla których Złoty Krąg jest tak popularny, jest co najmniej kilka: znajdziemy tu naprawdę dużo atrakcji, choćby takich, których nie ma nigdzie indziej w Europie – jako najlepszy przykład Gejzery. Po drugie – znajduje się bardzo blisko stolicy kraju i lotniska, przez co nawet weekendowy wypad na Islandię może być bardzo udany.
Dość tej pisaniny. Zwiedzajmy! Oto mapa:
[av_google_map height=’300px’ zoom=’auto’ saturation=’-50′ hue=” zoom_control=’aviaTBzoom_control’ av_uid=’av-9vsy14′]
[av_gmap_location address=’Gullfoss Waterfall’ city=” country=’Iceland’ long=’-20.119947799999977′ lat=’64.3270716′ marker=” imagesize=’40’ av_uid=’av-7rj3q0′]
Wodospad Gullfoss
[/av_gmap_location]
[av_gmap_location address=’Kerið’ city=” country=’Iceland’ long=’-20.885146599999985′ lat=’64.04127849999999′ marker=” imagesize=’20’ av_uid=’av-5ail2g’]
Krater Kerið
[/av_gmap_location]
[av_gmap_location address=’Geysir’ city=’Haukadalur’ country=’Iceland’ long=’-20.299707799999965′ lat=’64.31010479999999′ marker=” imagesize=’20’ av_uid=’av-43w5vc’]
Gejzery Geysir i Strokkur
[/av_gmap_location]
[/av_google_map]
Golden Circle – złoty krąg przyrody
Golden Circle to szlak turystyczny leżący w okolicach Reykjaviku. Mówi się, że w samym Golden Circle możemy zasmakować całej Islandii – jednak dla mnie jest to mocno przesadzone, i aby poczuć całą wyspę, trzeba jednak całą zwiedzić. Mimo to, Złoty Krąg jest fantastyczny i na pewno warto go zwiedzić – to najpopularniejszy szlak turystyczny w całej Islandii. Zaczniemy od gejzerów!
Legendarny Geysir i jego młodszy brat Strokkur
To tutaj znajduje się gejzer, od którego imienia nazwano to zjawisko na całym świecie – Geysir. Niestety, legenda jest już nieczynna – wybucha tylko co jakiś czas, gdy ludzie dosypią do jego wnętrza odpowiednich środków chemicznych, by go trochę przeczyścić. Eksploduje za to jego młodszy brat, gejzer Strokkur, i to bardzo spektakularnie. Erupcje, wbrew temu, co niektórzy mogą Wam mówić, nie są całkiem regularne – gejzer pokazuje swoją siłę co 5-10 minut, ale nie można przewidzieć tego z zegarkiem w ręku. Najczęściej wyrzuca słup gorącej wody do góry na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt metrów, i wygląda to świetnie.
Tutaj mała porada – warto wybrać się rano na oglądanie gejzeru, jeśli chcesz ustrzelić zdjęcie bez tłumu turystów wokół. Od południa w górę zaczyna się ich zbierać bardzo dużo, i ciężko w ogóle dopchać się w pobliże Strokkura, a otaczany jest z każdej strony. Wstęp jest, jak na razie, darmowy.
Geysir jest z dala praktycznie od wszystkiego – najbliższe „większe” miasto jest ok. 60 km od tego miejsca, za to znajduje się tam hotel, restauracja, stacja benzynowa i sklep oraz pole namiotowe. Ceny odpowiednio wyższe jak na turystyczną lokalizację. Tak prezentuje się wybuch gejzeru na filmiku:
Robi wrażenie, prawda?
Potężny wodospad Gulfoss
Składa się z dwóch kaskad, które w sumie mierzą ponad 30 metrów wysokości. Do tego jest cholernie szeroki, co sprawia, że w ciągu sekundy przelewają się przez niego potężne ilości wody. Robi niesamowite wrażenie, a podejście do niego od frontu, niezależnie od pogody, na pewno skończy się przemoczeniem do suchej nitki.
Przy wodospadzie odrobina słońca to dodatkowo niemal gwarancja tęczy. Z wodospadem wiąże się też pewna legenda – otóż jakiś czas temu chciano przerobić Gullfoss na elektrownię. I teraz są dwie wersje, które odpowiadają na pytanie, dlaczego tak się nie stało. Pierwsza, bardziej romantyczna, mówi, że w obronie wodospadu wystąpił jakiś Islandczyk, który chciał bronić jego naturalności, co miało zapoczątkować ekologiczne islandzkie podejście do natury. Druga, bardziej przyziemna i prawdopodobna mówi, że po prostu zabrakło pieniędzy na to przedsięwzięcie. Ale zostańmy przy tej pierwszej – brzmi dużo lepiej.
Wizyta na wodospadzie jest darmowa, parking również, na miejscu znajdziemy restaurację, kawiarnię i sklep z pamiątkami.
Krater Kerið
Czyli jezioro w środku zapadniętego wulkanu. Bardzo spektakularne – pięknie wygląda, krater wokół jest bardzo kolorowy, a woda ma świetny, intensywnie niebieski kolor. Pierwsza z islandzkich naturalnych atrakcji, za którą przyszło mi zapłacić! Od jakiegoś czasu wejście na ten obiekt jest płatne (400 ISK, czyli 12-13 zł).
Z ciekawostek – od jednego ze stałych mieszkańców Islandii usłyszałem, że czasem latem w tym miejscu odbywają się koncerty. Muzycy pływają na barce po jeziorze, a widzowie siadają sobie wygodnie wokół. Później udało mi się potwierdzić to w internecie, rzeczywiście takie koncerty już się odbywały!
Sama wycieczka do krateru jest przyjemna, ale bardzo krótka. Można go obejść wokół, później zejść na dół i tyle – pół godziny naprawdę wystarczy.
Na dziś to tyle – w kolejnej części zabiorę Was do pełnej atrakcji południowej części Islandii!