Islandia. Z plecakiem przez Interior
Pokonaj jeden z najpiękniejszych szlaków na świecie!
Szlak Laugavegur to perła Islandii. Przez lata był znany głównie Islandczykom, aż w 2012 roku National Geographic umieścił go na liście dwudziestu najpiękniejszych szlaków na świecie, przez co jego popularność eksplodowała. Nic dziwnego! Ciężko gdziekolwiek indziej znaleźć tak zróżnicowany krajobraz na długości lekko ponad 50 kilometrów, do tego krajobrazy są tak fascynujące i nie z tej Ziemi, że zapadną Ci na długo w pamięć.
Choć Laugavegur liczy sobie 54 kilometry i jego pokonanie zajmuje maksymalnie cztery dni, to na tym nie poprzestaniemy – do wędrówki dorzucimy 27 kilometrów szlakiem Fimmvörðuháls, który jest naturalnym przedłużeniem Laugavegur. Dwa dni wędrówki od sześćdziesięciometrowego wodospadu, wzdłuż cudnej rzeki, pomiędzy lodowcami i jednymi z najmłodszych gór na świecie aż do Thorsmorku, pięknej doliny otoczonej przez lodowce i rzeki.
Czeka nas w sumie sześć dni wędrówki i dodatkowo dwa dni w podróży – po wyprawie możesz zwiedzić jeszcze Islandię samochodem, lub wrócić do domu.
Będziemy wędrować przez najpiękniejsze tereny świata, podziwiać zmienny i księżycowy krajobraz Islandii, nocować w namiocie, kąpać się w gorących źródłach i korzystać z uroków islandzkich białych nocy!
Odwiedzimy m. in.:
Skogafoss
Dla wielu osób najpiękniejszy wodospad Islandii, choć konkurencja jest spora, bo jest tu ich ponad 10.000. Pod Skogafossem spędzimy pierwszą noc i stąd ruszymy na szlak w kierunku gór!
Eyjafjallajökull i Fimmvörðuháls
Fimmvörðuháls to przełęcz między dwoma lodowcami, biegnie zaraz obok słynnego wulkanu Eyjafjallajökull. Będziemy oglądać go z trzech różnych stron!
Þórsmörk
Grzbiety górskie, opadające jęzory lodowców, wulkany, skały, rwące rzeki, doliny i kaniony. Przecudowne miejsce, do którego można dojechać jedynie mocno przystosowanym samochodem, lub… dojść na piechotę. Zabiwakujemy, zwiedzimy kilka szlaków, zostaniemy na pyszny obiad.
Alftavatn
Położone trochę za połową szlaku jezioro jest jednym z najpiękniejszych miejsc po drodze. Jest to także jedyne miejsce na szlaku, gdzie można zamówić coś ciepłego do jedzenia!
Landmannalaugar
Kolorowe góry są jedną z największych atrakcji Islandii i to nie bez powodu! Dotrzemy tu po sześciu dniach wędrówki przez islandzki interior, stąd wrócimy do cywilizacji autobusem, ale w międzyczasie pozwiedzamy okolicę, prześpimy się i wykąpiemy w gorących źródłach!
Plan wyjazdu:
Dzień 1 - 2
Przylot do Keflaviku, transport busem do hostelu, spokojne oswojenie z Islandią, następnego dnia transport prywatnym busem do Skogar, gdzie czeka nas pierwszy biwak. Następnego dnia wyjście na szlak
Dni 3 - 8
Trekkingowa rutyna – pobudka bez pośpiechu, pewnie około 9-10, składanie namiotów, śniadanie, wyruszenie na szlak. Codziennie będziemy pokonywać około 12-18 kilometrów, więc nie musimy się spieszyć. Wieczorami zameldowanie na kempingu, wspólne gotowanie, prysznic, przygotowanie namiotów do spania.
Dzień 9
Przejazd autobusem z Landmannalaugar z powrotem do cywilizacj. Wylot do Polski
Pytania i odpowiedzi
To żaden problem! Wystarczy dobrze się przygotować, a szybko okazuje się, że nocowanie pod namiotem może być bezproblemowe i przyjemne, a nigdzie się tak dobrze nie śpi, jak właśnie na dworze. Zapewniam całkowitą pomoc w doborze sprzętu a także nauce wszystkiego, w czym będzie potrzeba 😉 A wieczorny obiad po całym dniu marszu z własnej kuchenki smakuje najlepiej.
Do przejścia mamy 80 kilometrów rozłożonych na 6 pełnych dni – daje to niecałe 15 kilometrów dziennie. Dystans wydaje się krótki, ale jednak cały ekwipunek będziemy nieść na plecach, dlatego nie warto się spieszyć i robić dłuższych odcinków.
Większość szlaku jest banalnie łatwa, są momenty bardziej górskie, ale brak trudnych odcinków na poziomie Orlej Perci czy innych trudnych szlaków. Zazwyczaj bez problemu radzą sobie na nim osoby na codzień nie bardzo aktywne, ale trzeba przyłożyć się do wcześniejszego przygotowania i jeśli nie masz dużego doświadczenia, to dobrze jest przez kilka tygodni wcześniej zrobić sobie trochę trekkingów z dodatkowym obciążeniem, ale więcej szczegółów na temat przygotowania podrzucę na kilka miesięcy przed wyjazdem. Ostrzegam – czasem jest stromo, trzeba się wysilić, będziemy musieli przekroczyć również cztery rzeki!
Uczciwie trzeba dodać, że czasem pogoda zmusza nas do pokonania dłuższych odcinków, by uniknąć zawieruchy, czy fatalnej pogody w górach. Jeśli masz wątpliwości, czy Twoja forma jest wystarczająca, bądź masz ogromny lęk wysokości, napisz do mnie, wspólnie zastanowimy się, czy szlak jest dla Ciebie!
Pełną listę przydatnych rzeczy prześlę Ci wraz z całym poradnikiem odnośnie szlaku i przygotowań do wyjazdu. Nie bój się również pytać!
Bilety każdy kupuje indywidualnie, tak samo bagaż, ale zapewniam całkowite wsparcie w tym procesie, jeśli nie czujesz się pewnie. Spróbujemy trafić odpowiedni moment na kupno biletów i doradzę, co warto dokupić, a co jest absolutnie niepotrzebne.
Na szlaku nie wydaje się dużo – jedynym większym wydatkiem poza poniższymi są bilety lotnicze (zapewniam pomoc) oraz wyżywienie, które zabierzemy ze sobą do plecaków. To kwestia mocno indywidualna, ale najczęstsze widełki na jedzenie i prysznice to wydatek rzędu 500-1000 zł.
Noclegi
Nocujemy w namiotach na trasie – na polach kempingowych. Domy nosimy ze sobą, kempingi wyposażone są w ciepłe prysznice, toalety, pitną wodę i od czasu do czasu w elektryczność (nie wszystkie – jesteśmy daleko w górach!).
Cena - 4450 zł + bilety
ZAWIERA:
- 7 noclegów na kempingach na trasie,
- nocleg w hostelu po przylocie na Islandię,
- budżet na nocleg w jednym ze schronisk na wypadek sztormu,
- składkę na UFG i TFG,
- przejazdy z lotniska na początek szlaku oraz z końca szlaku na lotnisko/do Reykjaviku (w zależności od tego, czy wolisz zostać na Islandii, czy jedziesz na samolot),
- moją opiekę i obecność na szlaku przez cały wyjazd,
- poradnik z informacjami na temat szlaku, przygotowaniami i pakowaniem,
- ubezpieczenie na cały wyjazd.
NIE ZAWIERA:
- przelotu na Islandię,
- wyżywienia (te będziemy w większości gotować samodzielnie),
- opłat za prysznic na kempingach.
- sprzętu kempingowego – zapewniam wsparcie i pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu, jeśli takowego nie posiadasz.
Na koniec trochę moich zdjęć z interioru, wszystkich miejsc, które odwiedzimy – byłem tu już nie raz, a nawet kilka miesięcy przemieszkałem. Nie ma dla mnie piękniejszego miejsca na Ziemi!
Formularz rezerwacyjny
Zgłoszenie poprzez formularz jeszcze do niczego nie zobowiązuje – po otrzymaniu zgłoszenia wyślę Ci regulamin, szczegółowe informacje oraz dane do płatności, której można dokonać w jednej lub dwóch ratach (druga płatna do 30 dni przed wyjazdem).
Jesteśmy organizatorem turystyki wpisanym do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych pod nr ewidencyjnym 39954, wpisanym do rejestru przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego pod nr 987/47/2023. Gwarancja ubezpieczeniowa wystawiona przez TU Signal Iduna Polska S. A. w kwocie 116.960 PLN ważna jest do dnia 13-09-2024. Dane firmy: Joanna Cichońska, NIP 8992578395 z siedzibą w Ziębicach, pod adresem ul. Wałowa 58/3.