Podziel się wpisem:

Kolejny Nowy Rok – kolejna szansa na zmiany w życiu?

Kalendarz Majów – swego czasu bardzo popularny, ze względu na rzekomy koniec świata, który miał wyznaczać na końcówkę roku 2012. Jego podstawą był okrąg – wszystko u Majów opierało się o cykliczność, każdy kolejny cykl to nowa szansa, nowe możliwości – zapominamy o przeszłości, wszyscy dostajemy carte blanche. Podobnie sprawa wygląda z m. in. kalendarzem chińskim.

My również mamy swój mały moment resetu, moment nowych szans, postanowień. Moment dla wielu pełen nadziei na lepszą przyszłość, wiary w to, że się uda – Nowy Rok.

Od jutra…

Tylko już w kilka minut, godzin po wybiciu godziny 00.00 pierwsze postanowienia zaczynają się sypać. Ludzie odpalają pierwsze papierosy, mimo solennych obietnic, że przestają palić od pierwszego stycznia. Siłownie i baseny, na początku roku pełne jak nigdy, w lutym wracają już do normalności. Postanowienia, że nie będziemy czegoś robić, sypią się z dnia na dzień, a te, że coś robić zaczniemy, odchodzą w zapomnienie. Masa świetnych pomysłów nigdy nie zostaje zrealizowanych, wiele talentów zmarnowanych, niejedno słowo zostaje złamane.

Takie są nasze postanowienia noworoczne, nie ma się co oszukiwać. Coraz częściej zauważam śmiech i żenadę, gdy ktoś wspomni, że od 1 stycznia zaczyna to i tamto, kiedyś listy z postanowieniami były na porządku dziennym, dziś tylko co jakiś czas przewinie mi się na tablicy facebookowej wydarzenie w stylu “w 2017 skosztuję wszystkich smaków Soplicy”, ale realnie znajomi odeszli od tematu planowania Nowego Roku. Tak jak i ja.

A może jednak warto spróbować?

Bo, patrząc z drugiej strony, czy tak samo nie dzieje się z naszymi postanowieniami, które pojawiają się tak bez okazji, gdzieś w ciągu roku, pod wpływem innego impulsu niż wymiana kalendarza na nowy? Planuję również dni, czy tygodnie – rzadko zdarza mi się odhaczyć każdy element z listy na koniec dnia jako gotowy. Zawsze zdarzy się, że czegoś nie uda się zrobić. Z różnych powodów – wypadnie coś niespodziewanego, coś przestanie być pilne i spokojnie można przełożyć, coś będzie tak mało istotne, że po prostu o tym zapomnę. Czy to powód, żeby rezygnować z planowania całkowicie?

Zdecydowanie nie. Nawet, jeśli tylko część postanowień zostanie spełnionych. Nawet, jeśli tylko kilka osób dotrzyma choć części swoich planów, a reszta całkiem o nich zapomni – to wciąż kilka spełnionych marzeń więcej, niż zero.

W kończącym się powoli roku dotrzymałem kilku mocnych postanowień. Pokazałem sobie, że potrafię, bo zwykle było z tym u mnie bardzo kiepsko. Dlatego też rok 2017 będzie pierwszym od kilku lat, na które znów przygotuję listę planów i rzeczy do zrobienia.

O których wiem, że się spełnią, czego Wam też gorąco życzę.

Jak zaplanować podróż?

W maju miała miejsce premiera mojej pierwszej książki. Jest to kontynuacja darmowego e-booka o tytule "Jak tanio latać", tym razem na ponad 200-stronach dzielę się całą wiedzą związaną z organizacją wszystkich moich podróży - zarówno tych, które skonstruowałem dla siebie, jak i innych osób. Dostępna zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej:

Cześć, podróżniku!

Na imię mam Zbyszek i jestem autorem bloga, którego właśnie przeglądasz. Uważam, że w podróży dużo mniej liczy się budżet, a bardziej radość i wspomnienia, więc nieraz ruszam w drogę z małym plecakiem i namiotem, ale nie pogardzę też luksusowym basenem na dachu wieżowca w pięknym hotelu.

Piszę nie tylko o swoich podróżach, ale również doradzam: jak znaleźć fajne loty, jak znaleźć dobry nocleg, jak wszystko zorganizować.

Jeśli chcesz być na bieżąco, śledź mój fanpage na Facebooku:


Podziel się wpisem:
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *