Kilka pomysłów na to, jak zaplanować podróżniczy weekend na najbliższą zimę!

Zwykle latam w ten sposób, że swój czas dopasowuję do biletów lotniczych. Trafią się bilety na ciekawy kierunek w dobrej cenie – rzut oka na kalendarz, czy mi pasuje (a zazwyczaj pasuje), kupuję bilety i lecę. Ale nie zawsze tak można, nie każdy tak może i nie każdemu tak pasuje. Czasem jedyną możliwością jest wyrwanie się na weekend, bo na dłużej nie da rady, a w środku tygodnia czekają inne obowiązki.

Ale taki wyjazd też można fajnie zorganizować i może być naprawdę udany. Może warto się rozejrzeć, kupić bilety na przyszły rok już teraz i wiedzieć, że czeka nas miły przerywnik od codziennego życia, na który dodatkowo nie wydamy masy pieniędzy? Jeśli wydaje Ci się to dobrym pomysłem, to czytaj dalej – któryś z poniższych kierunków musi Ci podpasować!

(Uwaga – we wpisie brałem pod uwagę loty na dni piątek – niedziela. Oznacza to, że przy organizacji weekendu może być tak, że piątek też będzie musiał być wolny, bo lot odbędzie się rano – uznałem, że na tyle elastyczności możemy sobie pozwolić. To tyle haczyków)

Loty krajowe – od 78 zł

To pomysł numer jeden – zostać w kraju i polatać pomiędzy dużymi miastami. Z tak dużym wyprzedzeniem krajówki można wykupić w naprawdę korzystnej cenie, i jeśli jesteś z Wrocławia, Gdańska, Warszawy lub okolic, to połączenia na trasach Wrocław – Warszawa i Warszawa – Gdańsk mogą Cię zainteresować. Zawsze warto zrobić wypad do tych dużych miast – ja sam mieszkam we Wrocławiu, a pozostałe dwa naprawdę lubię odwiedzać. Do Gdańska jeszcze nie leciałem, ale do Warszawy latałem z Ryanairem wielokrotnie – lot jest przyjemny, trwa krócej, niż godzinę i od razu możemy cieszyć się centrum miasta – od jakiegoś czasu loty krajowe odbywają się z lotniska Chopina w Warszawie a nie, jak wcześniej, z Modlina.

Dostępne są również loty na trasach Warszawa – Szczecin czy Kraków – Gdańsk, ale nie widziałem w tej cenie.

Przykładowy termin – 26-28 stycznia 2018 na każdej z tras. (Ryanair)

Paryż – elegancko i romantycznie

Paryż jest piękny. Byłem tam tylko raz i wcale nie długo, ale spodobało mi się bardzo. Wiele osób narzeka na pewne części tego miasta, ale taki urok wielkich metropolii – nie może być idealnie wszędzie. Wystarczy przygotować sobie wcześniej trasę zwiedzania, a na pewno będziecie zachwyceni. To miasto naprawdę potrafi oczarować, a zobaczyć na żywo Łuk Triumfalny, katedrę Notre Dame czy Wieżę Eiffela, czyli najbardziej rozpoznawalne symbole Paryża, to naprawdę świetne przeżycie.

Tutaj napisałem parę słów o mojej wizycie w Paryżu – Dlaczego warto odwiedzić Paryż.

Przykładowe terminy:

Wrocław – Paryż (WRO – BVA) 19-21.01.2018, 128 zł, Ryanair
Warszawa – Paryż (WMI – BVA) 20-21.01.2018, 111 zł, Ryanair

Niemcy – Kolonia, Berlin, Frankfurt

Niemieckie duże miasta są jakie są. Niektórzy je uwielbiają, niektórzy nimi gardzą, a ja mam odczucia bardzo podzielone. Z jednej strony wydają mi się trochę nudne, ale z drugiej uwielbiam niektóre miejsca – jak na przykład przepiękna katedra w Kolonii, na której wieżę miałem przyjemność wchodzić wielokrotnie. Miło wspominam również spacery po uliczkach niemieckiej stolicy. Co do Frankfurtu – tylko przez niego przejeżdżałem, bądź przesiadałem się na tamtejszym lotnisku, więc na ten temat się nie wypowiem. Bądź co bądź, naszych zachodnich sąsiadów można samolotem odwiedzić całkiem tanio.

Przykładowe terminy:

Kraków – Berlin (KRK – SXF) 01-03.12.2017, 129 zł, Ryanair
Kraków – Frankfurt (KRK – FRA) 08-10.12.2017, 145 zł, Ryanair
Warszawa – Kolonia (WMI – CGN) 08-10.12.2017, 129 zł, Ryanair

Lecimy nad Tamizę – Londyn

Jeśli kupujemy loty do Londynu z wyprzedzeniem, to zawsze jest masa okazji, i to z bardzo wielu miejsc w Polsce. A na miejscu zdecydowanie jest co zwiedzać – Londyn jest ogromny i interesujący. Sam byłem w nim już kilka razy, a i tak zwiedziłem naprawdę małą część tego ogromnego miasta. Można tam zaszaleć, można też wybrać się na miły weekend z drugą połówką – do wyboru, do koloru, tak samo z terminami, cenami i miejscami wylotu z Polski.

Przykładowe terminy:

Wrocław – Londyn (WRO – STN) 19-21.01.2018, 151 zł, Ryanair
Szczecin – Londyn (SZZ – STN) 08-10.12.2017, 177 zł, Ryanair
Rzeszów – Londyn (RZE – STN) 26-28.01.2018, 178 zł, Ryanair

dostępne również wyloty z Warszawy, Łodzi, Krakowa itd.

Mroźna północ – Norwegia, Szwecja czy Finlandia?

W państwach północnej Europy jest drogo – pocieszeniem może być fakt, że przynajmniej loty w tym kierunku mamy naprawdę tanie. Sam do tej pory wszystkie rejony Skandynawii odwiedzałem latem – może nadszedł czas, by zmierzyć się z mroźną, północną zimą? Poczuć prawdziwy chłód, zobaczyć masy śniegu, może załapać się nawet na zorzę polarną?

Przykładowe terminy:

Gdańsk – Sztokholm (GDN – NYO) 08-10.12.2017, 82 zł, Ryanair
Kraków – Sztokholm (KRK – NYO) 01-03.12.2017, 112 zł, Ryanair
Warszawa – Olso (WMI – TRF) 01-03.12.2017, 111 zł, Ryanair
Gdańsk – Turku (GDN – TKU) 02-04.02.2018, 148 zł, Wizz Air

Gdzie jeszcze?

Oprócz powyższych można polecieć w naprawdę ciekawe miejsca, ale jest dużo mniej terminów. Przykładem choćby Bratysława, Kijów, Dortmund czy na przykład szwajcarska Genewa. Aby rozpocząć podobne wyszukiwanie i wybrać coś idealnego dla siebie, polecam skorzystać np. z wyszukiwarki AzAir. Więcej o wyszukiwarkach lotniczych i ich funkcjach napisałem we wpisie Szukamy biletu lotniczego – wyszukiwarki, ich plusy, minusy i dodatkowe funkcje.

Trzeba pamiętać, że wszystkie powyższe ceny to ceny biletów z bagażem jedynie podręcznym, i że nie zawsze dolecimy dokładnie do miasta, które jest naszym celem. Czasem lotnisko potrafi być oddalone od niego nawet o kilkadziesiąt kilometrów, i warto przed zakupem sprawdzić wszystko dokładnie. O tym również pisałem – Pułapki tanich lotów.

A po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku, termin pasuje i po zakupie biletów, pozostaje tylko pakować walizkę. I w drogę!